President Muhammadu Buhari on Wednesday assigned portfolios to the newly sworn-in ministers.
The full list is below:
1.Dr. Ikechukwu Ogah
Abia State-Minister of State, Mines and Steel Development
2. Mohammed Musa Bello
Adamawa State-Minister of the Federal Capital Territory
3. Godswill Akpabio
Akwa Ibom State- Minister of Niger Delta
4. Chris Ngige
Anambra State- Minister of Labour and Employment
5. Sharon Ikeazor
Anambra State-Minister of State Environment
6.Adamu Adamu
Bauchi State-Minister of Education
7.Ambassador Maryam Katagun
Bauchi State- Minister of State Industry, Trade and Investment
8. Timipre Sylva
Bayelsa State- Minister of State, Petroleum under the President
9.George Akume
Benue State- Minister of Special Duties and Intergovernmental Affairs
10.Mustapha Baba Shehuri
Borno State- Minister of State, Agric and Rural Development
11. Goddy Jedy Agba
Cross River State -Minister of State, Power
12.Festus Keyamo
Delta State-Minister of State, Niger Delta
13. Ogbonnaya Onu
Ebonyi State -Minister of Science and Technology
14. Osagie Ehanire
Edo State -Minister of Health
15.Clement Ike
Edo State- Minister of State Budget and National Planning
16. Richard Adeniyi Adebayo
Ekiti State-Minister of Industry, Trade and Investment
17. Geoffrey Onyeama
Enugu State -Minister of Foreign Affairs
18.Ali Isa Pantami
Gombe State -Minister of Communications
19. Emeka Nwajiuba
Imo State-Minister of State, Education
20. Suleiman Adamu
Jigawa State-Minister of Water Resources
21. Zainab Ahmed
Kaduna State -Minister of Finance
22.Muhammad Mahmood
Kaduna State -Minister of Environment
23.Sabo Nanono
Kano State -Minister of Agriculture and Development
24.Major General Bashir Salihi Magashi
Kano State -Minister of Defence
25.Hadi Sirika
Katsina State -Minister of Aviation
26.Abubakar Malami
Kebbi State-Honourable Attorney General and Minister of Justice
27.Ramatu Tijjani
Kogi State-Minister of State Federal Capital Territory
28. Lai Mohammed
Kwara State-Minister of Information and Culture
29.Gbemisola Saraki
Kwara State-Minister of State Transportation
30.Babatunde Fashola
Lagos State-Minister of Works and Housing
31.Adeleke Mamora
Lagos State-Minister of State, Health
32. Mohammed H. Abdullahi
Nasarawa State- Minister of State, Science and Technology
33. Zubair Dada
Niger State-Minister of State, Foreign Affairs
34. Olamilekan Adegbite
Ogun State- Minsters of Mines and Steel development
35. Tayo Alasoadura
Ondo State- Minister of State Labour and Employment
36. Rauf Aregbesola
Osun State- Minister of Interior
37. Sunday Dare
Oyo State- Minister of Youths and Sports
38.Paulen Talen
Plateau State -Minister of Women Affairs
39. Rotimi Amaechi
Rivers State- Minister of Transportation
40. Maigarai Dingyadi
Sokoto State-Minister of Police Affairs
41. Sale Mamman
Taraba State- Minister of Power
42. Abubakar D. Aliyu
Yobe State- Minister of State for Housing
43. Sadiya Umar Faruk
Zamfara State -Minister of Humanitarian Affairs